ABB Thermal Overload Relay 3 Pole 1.7-2.3A 690V 1NO-1NC Class 10 Auto/Man IP20 Screw
ABB Thermal Overload Relay 3 Pole 1.7-2.3A 690V 1NO-1NC Class 10 Auto/Man IP20 Screw
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 1.7, Setting Range To (Amp): 2.3, 690 Volt AC, 1NO-1NC, 50/60 Hz, 3 Pole, Class 10, Automatic/Manual, Tightening Torque: 1.5-2.5 N/m, Direct Mount, Screw Terminal, IP20, -25 to 60 deg C, 88.3 mm Height, 45 mm Width, 70.5 mm Depth, For Use With: AF09 to AF38 Contactors
| Features |
|
|---|---|
| Brand | ABB |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TF42-2.3 |
| Control Type | Automatic/Manual |
| Depth | 70.5 mm |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| For Use With | AF09 to AF38 Contactors |
| Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 88.3 mm |
| Mounting Method | Direct Attachment |
| Operational Voltage | 690 Volt AC |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Contactor Overloads |
| Setting Range From (Amp) | 1.7 |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Setting Range To (Amp) | 2.3 |
| Trip Characteristic | Class 10 |
| Terminal Connection | Screw |
| Tightening Torque | 1.5-2.5 N/m |
| Width | 45 mm |
Description
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 1.7, Setting Range To (Amp): 2.3, 690 Volt AC, 1NO-1NC, 50/60 Hz, 3 Pole, Class 10, Automatic/Manual, Tightening Torque: 1.5-2.5 N/m, Direct Mount, Screw Terminal, IP20, -25 to 60 deg C, 88.3 mm Height, 45 mm Width, 70.5 mm Depth, For Use With: AF09 to AF38 Contactors
