ABB Thermal Overload Relay 3 Pole 7.6-10A 690V 1NO-1NC Class 10 Auto/Man IP20 Screw
ABB Thermal Overload Relay 3 Pole 7.6-10A 690V 1NO-1NC Class 10 Auto/Man IP20 Screw
Thermal Overload Relay, 690 Volt AC Operational Voltage, Setting Range From (Amp): 7.6, Setting Range To (Amp): 10.0, 50/60 Hz, Class 10, Automatic/Manual Control, 1 Normally Opened/1 Normally Closed Configuration, 3 Pole, 1.5-2.5 Nm Tightening Torque, Direct Attachment Mounting, Screw Terminal, For Use With AF09 to AF38 Contactors, IP20, -25 to 60 deg C, 88.3 mm Height, 45 mm Width, 70.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | ABB |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TF42-10 |
| Control Type | Automatic/Manual |
| Depth | 70.5 mm |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| For Use With | AF09 to AF38 Contactors |
| Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 88.3 mm |
| Mounting Method | Direct Attachment |
| Operational Voltage | 690 Volt AC |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Contactor Overloads |
| Setting Range From (Amp) | 7.6 |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Setting Range To (Amp) | 10.0 |
| Trip Characteristic | Class 10 |
| Terminal Connection | Screw |
| Tightening Torque | 1.5-2.5 Nm |
| Width | 45 mm |
Description
Thermal Overload Relay, 690 Volt AC Operational Voltage, Setting Range From (Amp): 7.6, Setting Range To (Amp): 10.0, 50/60 Hz, Class 10, Automatic/Manual Control, 1 Normally Opened/1 Normally Closed Configuration, 3 Pole, 1.5-2.5 Nm Tightening Torque, Direct Attachment Mounting, Screw Terminal, For Use With AF09 to AF38 Contactors, IP20, -25 to 60 deg C, 88.3 mm Height, 45 mm Width, 70.5 mm Depth
