ABB Miniature Circuit Breaker D Curve 20Amp 6 kA 3Pole 1Module 18mm DIN Rail Mount
ABB Miniature Circuit Breaker D Curve 20Amp 6 kA 3Pole 1Module 18mm DIN Rail Mount
Miniature Circuit Breaker D Curve, 400-440 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module 18 mm, 3 Pole, 2.8 Nm Tightening Torque, Screw Terminal, 0.75-25 sq-mm Flexible/0.75-35 sq-mm Rigid, IP20/40, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 88 mm Height, 52.5 mm Width, 69 mm Depth
| Brand | ABB |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S203D20 |
| Cable Size | 0.75-25 sq-mm Flexible / 0.75-35 sq-mm Rigid |
| Current | 20 Amp |
| Depth | 69 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 88 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20/40 |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 25 to 55 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 2.8 Nm |
| Voltage | 400-440 Volt |
| Width | 52.5 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker D Curve, 400-440 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module 18 mm, 3 Pole, 2.8 Nm Tightening Torque, Screw Terminal, 0.75-25 sq-mm Flexible/0.75-35 sq-mm Rigid, IP20/40, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 88 mm Height, 52.5 mm Width, 69 mm Depth
