ABB Miniature Circuit Breaker C Curve 20Amp 6 kA 3Pole 3Module 54mm DIN Rail
ABB Miniature Circuit Breaker C Curve 20Amp 6 kA 3Pole 3Module 54mm DIN Rail
Miniature Circuit Breaker C Curve, 400-440 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 3 Module 54 mm, 3 Pole, 2.8 Nm Tightening Torque, Screw Terminal, 20000 Cycles Electrical Life, IP20, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 88 mm Height, 52.5 mm Width, 69 mm Depth
| Brand | ABB |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S203C20 |
| Current | 20 Amp |
| Electrical Life | 20000 Cycles |
| Depth | 69 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 88 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Modules | 3 Module 54 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 25 to 55 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 2.8 Nm |
| Voltage | 400-440 Volt |
| Width | 52.5 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker C Curve, 400-440 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 3 Module 54 mm, 3 Pole, 2.8 Nm Tightening Torque, Screw Terminal, 20000 Cycles Electrical Life, IP20, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 88 mm Height, 52.5 mm Width, 69 mm Depth
