ABB Miniature Circuit Breaker C Curve 100Amp 6 kA 1 Number of Poles Module 17.5mm DIN Rail Mount
ABB Miniature Circuit Breaker C Curve 100Amp 6 kA 1 Number of Poles Module 17.5mm DIN Rail Mount
Miniature Circuit Breaker C Curve, 230-400 Volt, 100 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module, 1 Pole, Toggle Actuator, 3 Nm Tightening Torque, Screw Terminal, 10000 Cycles Electrical Life, IP20, DIN Rail Mounting, Light Grey, 25 to 55 deg C, 88 mm Height, 17.5 mm Width, 69 mm Depth
| Brand | ABB |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S201C100 |
| Actuator Type | Toggle |
| Current | 100 Amp |
| Colour | Light Grey |
| Depth | 69 mm |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 88 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Modules | 1 Module |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 25 to 55 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 3 Nm |
| Voltage | 230-400 Volt |
| Width | 17.5 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker C Curve, 230-400 Volt, 100 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module, 1 Pole, Toggle Actuator, 3 Nm Tightening Torque, Screw Terminal, 10000 Cycles Electrical Life, IP20, DIN Rail Mounting, Light Grey, 25 to 55 deg C, 88 mm Height, 17.5 mm Width, 69 mm Depth
