ABB Combination RCD Circuit Breaker RCBO 1P+N 16 Amp 230-240V AC 6 kA 1Module 18mm DIN Rail
ABB Combination RCD Circuit Breaker RCBO 1P+N 16 Amp 230-240V AC 6 kA 1Module 18mm DIN Rail
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 230-240 Volt, 16 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 1 + N Pole, 1 Module 18 mm, 25 sq-mm Flexible/Rigid Terminal, Screw/Cage Connection, IP20/40, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 0.100 mtr Height, 0.018 mtr Width, 0.069 mtr Depth
| Brand | ABB |
|---|---|
| Range Name | DSE201 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DSE201C16A30 |
| Current | 16 Amp |
| Connection Type | Screw/Cage |
| Depth | 0.069 mtr |
| Height | 0.100 mtr |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Mounting Method | DIN Rail |
| IP Rating | IP20/40 |
| Temperature | 25 to 55 deg C |
| Product Type | Combination RCBO |
| Terminal Connection | 25 sq-mm Flexible/Rigid |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Width | 0.018 mtr |
Description
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 230-240 Volt, 16 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 1 + N Pole, 1 Module 18 mm, 25 sq-mm Flexible/Rigid Terminal, Screw/Cage Connection, IP20/40, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 0.100 mtr Height, 0.018 mtr Width, 0.069 mtr Depth
