ABB Auxiliary Contact Block Front Mount 2/3/4/6A 24-690V 1NO IP40 Screw
ABB Auxiliary Contact Block Front Mount 2/3/4/6A 24-690V 1NO IP40 Screw
Auxiliary Contact Block Front Mount, 2/3/4/6 Amp, 24-690 Volt AC, 1NO, Front Mount, Screw Terminal, IP40, 47 mm Height, 11 mm Width, 32.5 mm Depth, For Use With: TNL22E, TNL31E, TNL40E Contactors
| Brand | ABB |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CA501 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened |
| Height | 47 mm |
| Depth | 32.5 mm |
| For Use With | TNL22E TNL31E TNL40E Contactors |
| IP Rating | IP40 |
| Mounting Method | Front |
| Operational Current | 2/3/4/6 Amp |
| Operational Voltage | 24-690 Volt AC |
| Product Type | Contactor Auxiliaries |
| Terminal Connection | Screw |
| Width | 11 mm |
Description
Auxiliary Contact Block Front Mount, 2/3/4/6 Amp, 24-690 Volt AC, 1NO, Front Mount, Screw Terminal, IP40, 47 mm Height, 11 mm Width, 32.5 mm Depth, For Use With: TNL22E, TNL31E, TNL40E Contactors
