ABB Contactor 1NO Aux 250-500VAC/DC Coil 5.5kW 28A AC1 3P
ABB Contactor 1NO Aux 250-500VAC/DC Coil 5.5kW 28A AC1 3P
The AF12-30-10-14 is a 3 pole - 690 Volt IEC or 600 UL contactor with 1 built-in auxiliary contact and screw terminals, controlling motors up to 5.5 kW/400 Volt AC (AC-3) or 7-1/2 hp/480 Volt UL and switching power circuits up to 28 A (AC-1) or 28 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (250-500 Volt 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
| Brand | ABB |
|---|---|
| Range Name | Type AF |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | AF12301014 |
| AC1 Rating (Amps) | 28/24 Amp AC1 |
| AC3 Rating (kW) | 5.5 kW AC3 |
| Contact Configuration | 3 Normally Opened |
| Depth | 77 mm |
| Height | 86 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 250-500 Volt AC/DC |
| Product Type | Contactors General |
| Terminal Connection | Screw |
| Width | 45 mm |
Description
The AF12-30-10-14 is a 3 pole - 690 Volt IEC or 600 UL contactor with 1 built-in auxiliary contact and screw terminals, controlling motors up to 5.5 kW/400 Volt AC (AC-3) or 7-1/2 hp/480 Volt UL and switching power circuits up to 28 A (AC-1) or 28 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (250-500 Volt 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
