Olex Speaker Cable 2 Core Figure 8 2.6mm 250/440V PVC/PVC Parallel Webbed Clear
Olex Speaker Cable 2 Core Figure 8 2.6mm 250/440V PVC/PVC Parallel Webbed Clear
Speaker Cable, 2 Core, Figure 8, 2.6 mm, Bare Copper, 250/440 Volt, 84/0.2 mm Strands, 9 mm x 4.5 mm Overall Diameter, 1 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC - 7.4 Ohm/km, PVC Insulation, Parallel Webbed, PVC Sheath, Clear Sheath
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | JSF2.6CL1 |
| Conductor Size | 2.6 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Conductor Resistance | DC: 7.4 Ohm/km |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 9 mm x 4.5 mm |
| Product Type | Speaker Cable |
| Sheath Colour | Clear |
| Sheath Material | PVC Parallel Webbed |
| Stranding | 84/0.2 mm |
| Voltage | 250-440 Volt |
Description
Speaker Cable, 2 Core, Figure 8, 2.6 mm, Bare Copper, 250/440 Volt, 84/0.2 mm Strands, 9 mm x 4.5 mm Overall Diameter, 1 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC - 7.4 Ohm/km, PVC Insulation, Parallel Webbed, PVC Sheath, Clear Sheath
