NHP Combination RCD Circuit Breaker RCBO 3P+N 16 Amp 415V AC 6 kA 72mm DIN 35 Rail
NHP Combination RCD Circuit Breaker RCBO 3P+N 16 Amp 415V AC 6 kA 72mm DIN 35 Rail
Residual Current Device, 415 Volt, 16 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 3 + N Pole, 72 Module, Pin Connection, IP2X/4X, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 75 mm Height, 72 mm Width, 80 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | NHP |
| Range Name | MOD6 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M6RCBF1630A |
| Connection Type | Pin |
| Depth | 80 mm |
| Height | 75 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Modules | 72 Module |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Mounting Method | DIN Rail |
| IP Rating | IP2X/4X |
| Temperature | 25 to 55 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Width | 72 mm |
Description
Residual Current Device, 415 Volt, 16 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 3 + N Pole, 72 Module, Pin Connection, IP2X/4X, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 75 mm Height, 72 mm Width, 80 mm Depth
