Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight High Temperature Oil & Heat Resistant 16mm 15M Galvanised Steel/PVC Orange
Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight High Temperature Oil & Heat Resistant 16mm 15M Galvanised Steel/PVC Orange
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, High Temperature, Oil & Heat Resistant, 16 mm, 12.5 mm ID, 17.8 mm OD, 15 mtr, 38 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, Steel, Galvanised Finish, PVC Sheath, Orange Sheath, -50 to 120 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Range Name | Type LT/LOR |
| Standard Pack Size | 15 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LT/LOR016-O-15 |
| Bend Radius | 38 mm |
| Conduit Size | 16 mm |
| Inside Diameter | 12.5 mm |
| IP Rating | IP66/67/68 |
| Length | 15 mtr |
| Outside Diameter | 17.8 mm |
| Product Type | Flex Conduit Oil/Heat Resistant |
| Sheath Colour | Orange |
| Temperature | -50 to 120 deg C |
Description
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, High Temperature, Oil & Heat Resistant, 16 mm, 12.5 mm ID, 17.8 mm OD, 15 mtr, 38 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, Steel, Galvanised Finish, PVC Sheath, Orange Sheath, -50 to 120 deg C
