Liquatite Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Extra Flexible Oil Resistant 20mm 30M PVC Orange
Liquatite Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Extra Flexible Oil Resistant 20mm 30M PVC Orange
Flexible Conduit, Spiral Reinforced, Smooth Sheath, Extra Flexible, Oil Resistant, 20 mm, 16 mm ID, 21.1 mm OD, 30 mtr, 82 mm Bend Radius, IP67, PVC, Orange Sheath, -20 to 80 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Range Name | Type EFNM |
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | EFNM020-O-30 |
| Bend Radius | 82mm |
| Conduit Size | 20 mm |
| Inside Diameter | 16mm |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 30mtr |
| Outside Diameter | 21.1mm |
| Product Type | Flex Conduit Oil Resistant |
| Sheath Colour | Orange |
| Temperature | -20 to 80 deg C |
Description
Flexible Conduit, Spiral Reinforced, Smooth Sheath, Extra Flexible, Oil Resistant, 20 mm, 16 mm ID, 21.1 mm OD, 30 mtr, 82 mm Bend Radius, IP67, PVC, Orange Sheath, -20 to 80 deg C
