CMI 10mm Orange Circular Cable Unarmoured X-90 XLPE/5V-90 PVC 1mtr
CMI 10mm Orange Circular Cable Unarmoured X-90 XLPE/5V-90 PVC 1mtr
Circular Cable Unarmoured, 10mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 7/1.35mm Strands, 4.05mm Nominal Diameter, 16.4mm Overall Diameter, 4mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 0.7mm Insulation Thickness, 1.8mm Sheath Thickness, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | CMI |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | OX7135C3CE |
| Conductor Size | 10 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green/Yellow |
| Earth Conductor Size | 4 mm |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Nominal Diameter | 4.05 mm |
| Overall Diameter | 16.4 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Stranding | 7/1.35 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable Unarmoured, 10mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 7/1.35mm Strands, 4.05mm Nominal Diameter, 16.4mm Overall Diameter, 4mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 0.7mm Insulation Thickness, 1.8mm Sheath Thickness, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
